Jak funguje čistička odpadních vod? Průvodce od A do Z

 

Čističky odpadních vod mají za úkol pročistit splaškovou vodu a přeměnit ji na vodu užitkovou. Fungují jak na úrovni obcí a měst, tak i v domácnostech, které nejsou připojeny na kanalizaci. Jak čističky odpadních vod fungují, jak vybrat ten správný typ pro své potřeby a jaké dotace se vztahují na jejich financování? Čtěte dál a vše se dozvíte.


Foto: Freepik.com

Čističky odpadních vod: Čistá voda pro váš domov i životní prostředí

Čističky odpadních vod hrají klíčovou roli v ochraně životního prostředí. Z odpadní vody odstraňují znečišťující látky, aby mohla být vypouštěna do vodních toků, případně dále užívána. Jde tedy o koloběh, který přispívá k ekologickému zacházení s vodou. Kromě toho využívání vody z ČOV také uleví domácímu rozpočtu – pročištěnou vodou můžete například zalévat zahradu.

Jak funguje domácí čistička odpadních vod (DČOV)

Domácí čistička odpadních vod (ČOV) je zařízení, které čistí odpadní vody z domu nebo chaty. Funguje na principu mechanicko-biologického rozkladu organických látek a v procesu vodu zbaví až 97 % nečistot, čímž splňuje požadavky evropských směrnic na stav užitkové vody. Odpadní voda prochází několika komorami čističky, kde se usazují pevné látky a bakterie rozkládají organické látky na jednodušší sloučeniny, které jsou pro životní prostředí neškodné.

Čistírna odpadních vod obvykle pracuje třífázově:

    1. V rámci mechanické fáze splašková voda vtéká do usazovací nádrže, kde je zbavena hrubých mechanických nečistot, jako jsou vlasy, fekální hmoty a ostatní větší cizí předměty. Usazené nečistoty procházejí anaerobním rozkladem a následně je pročištěná voda vpuštěna do aktivačního prostoru.
    2. U větších čističek probíhá navíc fáze odstranění písku a drobných částic.
    3. Následuje biologické čištění v aktivační komoře, kde se organické látky ve vodě za pomoci bakterií rozkládají na neškodné plyny a kal. Celý proces probíhá na základě provzdušnění pomocí dmychadla.
    4. Posledním krokem je dosazování, při kterém se od kalu odděluje vyčištěná voda. Ta je odvedena z čističky do retenční nádrže, odkud se může dále využívat k zalévání zahrady, nebo odtéká pryč z pozemku. Vzniklý kal se vrací zpět do aktivační komory a proces čištění se opakuje.


      Foto: Freepik.com

Kam putuje voda z čističky odpadních vod?

U velkých čističek je přečištěná voda odváděna do vodního toku. Jelikož je zbavena nečistot, organických látek, dusíku i fosforu, je pro povrchové toky neškodná. Odtamtud voda putuje do vodárny, kde je opět upravena pro použití v domácnostech. Jde tedy o ekologické využití vody, které přispívá k udržitelnosti vodních zdrojů

V případě domácích čistíren odpadních vod je voda odváděna do retenčních nádrží, odkud je využívána k zalévání. Likvidovat ji lze také vsakem do půdy (zde je nutný hydrogeologický posudek) nebo může být vypouštěna do jednotné obecní kanalizace.

Jak vybrat čističku odpadních vod

Domácí čistírny odpadních vod jsou šetrné k životnímu prostředí a energeticky nenáročné. Vyžadují jen minimální údržbu, která obvykle spočívá v odkalování nádrže a kontrole fungování systému. Při výběru domácí čističky odpadních vod je důležité zohlednit především počet lidí v domácnosti a frekvenci provozu čistírny.

  • Domácí čističky odpadních vod mají různé velikosti, volba závisí napočtu osob, které v domě či na chalupě přebývají. Nejmenší jsou určeny pro 1–5 osob, největší až pro 12 osob.
  • V potaz vezměte také frekvenci využívání čističky. Pokud vyžadujete pravidelný provoz, vystačíte si se základní řadou čističek AT. Pokud však hledáte čističku odpadních vod na chalupu, kam jezdíte nárazově na několik dní či týdnů v roce, doporučujeme prémiovou řadu AT Plus, která se pyšní automatickým řízením cirkulace a 10 přednastavenými režimy, které volíte podle aktuálního zatížení.

Myslete také na umístění čističky odpadních vod, která musí být instalována na rovném pozemku a zasazuje se do země. Na povrchu je viditelný pouze poklop, který je velmi nenápadný a nijak neruší dojem ze zahrady.

Pokud si s výběrem nejste jisti, obraťte se na naše odborníky, kteří vám poradí jak s volbou vhodné čističky odpadních vod, tak s možností čerpání státních dotací na její financování.

 

Foto: Freepik.com

Jak si pořídit domácí čističku odpadních vod

Realizace domovní čističky odpadních vod vyžaduje povolení od úřadu. Ten určí, zda je v oblasti výstavba čističky povolena – nesmí se nacházet například v národním parku a nesmí tam být možnost připojení se na kanalizaci. Ta je zákonem vždy preferovanou volbou.

  • Součástí každé žádosti o výstavbu domácí čističky odpadních vod musí být projekt vypracovaný autorizovaným projektantem vodohospodářských služeb.
  • Pokud splňujete podmínky pro výstavbu, je nutné určit, jak budete s přečištěnou vodou nakládat. V úvahu připadají 4 možnosti a úřad je preferuje v následujícím pořadí:
    1. odtok do jednotné kanalizace,
    2. svedení do povrchových vod (například do potoka v blízkosti pozemku),
    3. likvidace vsakem – zde je nutný hydrogeologický posudek,
    4. použití na zálivku zahrady – zde je nutný hydrogeologický posudek.

Dotace na čističku odpadních vod: Kdo na ni má nárok a jak ji čerpat?

O dotaci na čističku odpadních vod mohou žádat jak obce, tak i individuální žadatelé, kteří potřebují čistírnu odpadních vod doma či na chatě. S celým procesem podání žádosti o dotaci vám rádi pomůžeme. Zdarma vám zjistíme, zda na příspěvek máte nárok, zajistíme vám vypracování posudku a poradíme vám i se samotným elektronickým podáním.

1.     Dotace pro obce: Národní program Životní prostředí (NPŽP)

Obce mohou žádat o dotaci z Národního programu Životního prostředí na výstavbu čistíren odpadních vod či na jejich modernizaci a intenzifikaci. Maximální výše příspěvku je 60 % z celkových vzniklých způsobilých výdajů na výstavbu a 30 % v případě modernizace či intenzifikace. 

Žádosti lze podávat od 15. 5. 2024 do 2. 9. 2024, podpořené projekty musejí být realizovány nejpozději do konce roku 2029.

2.     Dotace pro domácnosti: Program Dešťovka

Vlastníci domů a rekreačních zařízení mohou žádat o dotaci v rámci programu Dešťovka Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí, který se zaměřuje na udržitelné a efektivní hospodaření s vodou.

Jeden z podporovaných systémů se vztahuje na využívání vyčištěné odpadní vody jako vody užitkové, případně pro zálivku. Dotaci až 105 000 Kč lze aktuálně čerpat pouze v kombinaci se zateplením, novostavbou nebo výměnou a instalací zdrojů energie.

Máte na dotaci nárok? Nechte nás to zjistit!

V případě zájmu nás prosím kontaktujte na objednavky@nasejimky.cz