Vrtané studny – nezávislý zdroj vody
Vrtané studny bývaly u rodinných domků naprostou samozřejmostí a také jediným zdrojem vody. Dnes se k nim mnoho domácností opět vrací. Lidé nechtějí přeplácet městskou vodu a být závislý na cizích zdrojích. A tak si nechávají na zahradě vrtat studny a čerpají podzemní vodu, která může být po negativním chemickém rozboru používána jako zdroj pitné vody.
Foto: Unsplash.com
Co je vrtaná studna?
Vrtaná studna vznikne vrtem o hloubce několika desítek metrů, přičemž do 30 m není třeba vypracovávat technickou dokumentaci. Dostatečná hloubka je klíčová pro získání kvalitní vody – tou je podzemní voda, která oproti podpovrchové nebývá znečištěna pesticidy ze zahrady a jinými průsaky z půdy. Vrtaná studna se stává zdrojem pitné vody.
Pro koho je vrtaná studna vhodná?
Na výstavbu a používání studny je nutné získat úřední povolení, dle zákona jsou totiž kopané i vrtané studny považovány za vodní dílo. Ke schválení budete muset splnit několik kroků:
- ověřit dostupnost vody na pozemku,
- získat hydrogeologický posudek,
- dostat povolení a provést průzkumný vrt,
- vyřídit projektovou dokumentaci,
- získat povolení výstavby vrtané studny,
- zahájit stavbu vrtané studny,
- vrtanou studnu zkolaudovat.
Vrtanou studnu má smysl hloubit tam, kde je vhodný podzemní proud. Proto na začátku všeho stojí hydrogeolog, případně proutkař, který prohledá pozemek a určí správné umístění studny. Zároveň by studna měla být alespoň 20 m od kanalizace nebo septiku, cca 2 m od budovy a 300 m od skládky odpadu. Studna také nesmí snižovat množství vody v okolních studnách, a proto je nutný písemný souhlas sousedů. Pokud váš pozemek tyto podmínky splňuje, jste dobrými kandidáty na výstavbu vrtané studny.
Jak vyčistit vrtanou studnu
Realizace vrtané studny je vždy prováděna profesionály. Vrt by měl být vyvložkován a utěsněn tak, aby do něj nepronikaly nečistoty či povrchová voda a nedocházelo k sesuvu okolní půdy. I přes kvalitní výstavbu je ale třeba vodu ve studni i samotnou studnu pravidelně každé 2 až 3 roky čistit a udržovat v dobré kondici. Jak na to?
- Po vyhloubení vrtu je nutné několikrát přečerpat podzemní vodu, aby došlo k umytí prostoru a vyčištění dna. Pokud vrt alespoň 5× propláchnete, předejdete zakalování vody.
- Nechte si udělat rozbor vody, který odhalí radiologické a mikrobiologické znečištění. Rozbor je nutné udělat při kolaudaci a doporučuje se jej pravidelně opakovat. Určí vám stupeň tvrdosti vody, vodivost, pH, odhalí výskyt škodlivých látek, jako jsou dusičnany, mangan, železo a další. Podle získaných hodnot zjistíte, zda je třeba vodu upravovat a jak.
- Na základě rozboru vody nainstalujte vhodné zařízení pro filtraci a čištění vody. Tím může být UV lampa, vodní filtr nebo pokročilejší, multifunkční filtr.
- Rozbor vody provádějte také po roztání sněhu a po přívalových deštích.
Foto: Freepik.com
Jakou vybrat šachtu do vrtané studny
Vrt nad zemí ukončuje šachta vrtané studny, ve které se propojuje čerpadlo s přívodem do domu, systém pro závlahu a další komponenty. Naše šachty na vrt jsou vyrobeny z kvalitního polypropylenu 1. jakosti, který je lehký a snadno se s ním manipuluje. Nejmodernější svařovací technika zaručuje 100% vodotěsnost.
- Do míst se stabilním podložím jsou vhodné samonosné šachty na vrtanou studnu.
- Do skalnatého a kamenitého podloží jsou určené šachty k obetonování.
- Do nestabilního podloží se spodní vodou, jílovité nebo písčité půdy patří dvouplášťové šachty
Jak udělat zhlaví vrtané studny
Zhlaví neboli šachta na vrt je vrchní část studny, která zajišťuje ochranu a přístup k čerpadlu vrtané studny a potrubí. K instalaci zhlaví se vážou zákonem dané normy, které je třeba dodržet. Například plášť šachty musí vyčnívat alespoň 0,5 metru nad upravený terén, aby se předešlo znečištění vnitřního pláště, kontaminaci vody nebo snížení životnosti čerpadla.
Naše plastové šachty na vrt jsou velmi lehké a je s nimi jednoduchá manipulace. Jediné, co před nákupem potřebujete znát, je umístění trubek, podle kterých vám zhotovíme šachtu na vrtanou studnu na klíč.
Kolik stojí vrtaná studna
Cena vrtané studny se odvíjí především od geologických podmínek, tedy náročnosti a hloubky vrtu, a samozřejmě od cen jednotlivých služeb. Jen samotná administrativa, posudky a dokumentace vyjdou asi na 20 000 Kč. Co se týče provedení vrtu, stavební firmy si běžně říkají 2 500 Kč za metr hloubky. Odhadem při výstavbě nové vrtané studny počítejte s výdaji okolo 100 000 Kč.